Een regenachtige dag is ideaal om de inkomstenbelastingaangifte in te vullen. Dankzij die aangifte houden we vaste rituelen in stand. Namelijk: de balans opmaken van het voorgaande jaar en nog één keer oude jaargangen van de administratie doorbladeren. Voor de privé-administratie is de bewaartermijn vijf jaar en voor bedrijfsadministraties zeven. Daardoor raakte ik diep verzonken in retrospectieve gedachten over 2018, 2013 en 2011.
Administraties opschonen vind ik het leukste onderdeel van financieel-administratief werk. Al bladerend gaat er op papier een hele geschiedenis door je handen. Je vindt data terug van evenementen, foto’s van producten, en namen van mensen met wie je hebt samengewerkt. Je ziet welke successen je hebt behaald (en welke acties je liever snel vergeet). Wat mij bij het herlezen van oude stukken opvalt, is hoe druk we ons kunnen maken om details. Ze dienden ooit een doel, maar waren achteraf gezien nauwelijks van betekenis. Opschonen relativeert.
Ook hou ik van zaken afronden. Dat gebeurt vanzelf wanneer je de belastingaangifte invult. Het is weinig meer dan een overzicht van inkomsten en uitgaven, van bezittingen en schulden. Qua handeling vergelijkbaar met het opmaken van de balans. Vandaag was ik binnen een half uur klaar. Geen inkomen hebben, heeft zo zijn voordelen, dat blijkt maar weer.
Over bladeren gesproken: die hierboven is van een Amerikaanse eik.
Toen ik het nog dagelijks deed was het record voor mijn eigen aangifte 7 minuten. Dat lukt me nu ook niet meer.
Wow! En hoeveel minuten voorbereidingstijd? 😉
Geen. Misschien 1 minuut computer opstarten?
Goh zeg. Dan had jouw werkgever wel een goeie aan jou, want die rekende vast een wat ruimere tijd door aan klanten. Of ging dat anders?
In elk geval is kennis van belastingaangiftes handig. Genoeg mensen worstelen er elk jaar weer mee.
Het was mijn eigen aangifte. Die stelde niets voor. Klanten hadden in de meeste gevallen een eigen zaak, dus kwam er wat meer bij kijken. Maar ben een studie belastingrecht gaan volgen daar. Doe er niks meer mee. Er zijn nog twee mensen van wie ik jaarlijks de aangifte doe. Ik weet weinig meer uit mijn hoofd.
Er is inderdaad heel veel veranderd in de afgelopen decennia. Zonder toelichting kom ik nu ook niet ver meer.
Inderdaad heerlijk weer om al die ouwe meuk weg te doen. Geeft weer ruimte en een voorraad lege ordners, altijd handig,
Mee eens, zo krijg je weer ruimte voor wat nieuws.
Ik neem die van het jaar voordien en hoop dat er niet te veel veldjes bijkwamen.
Dan neem ik de nieuwe cijfers en hup… klaar is Kees.
Dat is de snelste manier.